Ako vybrať hoverboard?

Hoverboard, kolonožka, dvojkolka či elektroboard... Mnoho názvov pre jeden z najštýlovejších spôsobov osobnej prepravy. Hoverboard vzhľadom pripomína skateboard, má však elektrický pohon a ovláda sa tak len prenášaním váhy. Buďte cool ako Marty McFly a predbehnite dobu.

Hoverboard, kolonožka, dvojkolka či elektroboard... Mnoho názvov pre jeden z najštýlovejších spôsobov osobnej prepravy. Hoverboard vzhľadom pripomína skateboard, má však elektrický pohon a ovláda sa tak len prenášaním váhy. Buďte cool ako Marty McFly a predbehnite dobu.

Doba čítania 9 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Čo si ujasniť pred výberom

  • Kto a ako bude hoverboard využívať?

    V prvom rade je potrebné zohľadniť vek a skúsenosti osoby. Pre dieťa vyberiete menší a ľahší hoverboard s osvetlením a reproduktormi. Dospelý muž ocení pevnejší kúsok s vyššou rýchlosťou, alarmom a ovládaním pomocou smartphonu. Rovnako tak by ste mali vedieť, či sa bude na kolonožke jazdiť predovšetkým po meste a asfalte, alebo sa pozriete aj do terénu. Ak budete hoverboard častejšie prenášať, zamerajte sa na ľahšie cestné modely disponujúce prepravnou taškou.

  • Ako poznám kvalitne prevedený hoverboard?

    Na tele hoverboardu nájdete plast a kovové prvky. Kvalita týchto častí môže byť rôzna, preto odporúčame voliť modely overených značiek. Práve u nich budete mať istotu dobrého spracovania a odolnosti proti poškriabaniu. U spracovania stroja si ďalej všímajte, či nemá ostré, nezbrúsené hrany a či sú jednotlivé diely dobre pospájané. Dobre si prezrite tiež pneumatiky. Tie by mali byť na prvý pohľad kvalitne vyrobené, bez vydurených častí a iného mechanického poškodenia. Materiál by mal byť pevný a pri stlačení by sa nemali dať nápadne pretlačiť.

  • Mám v okolí servisné miesta či predajňu náhradných dielov?

    Pri nákupe voľte preverených výrobcov, kedy budete mať istotu dostatku náhradných dielov a tiež väčšieho množstva servisných miest. Ak sa vám hoverboard pokazí, vyhnete sa zdĺhavému odosielaniu do jedného centrálneho servisu, alebo dokonca do inej krajiny.

  • Ako chcem, aby môj hoverboard vyzeral?

    Na prvý pohľad sú si hoverboard svojou konštrukciou veľmi podobné, ale vďaka vzhľadu a doplnkom sa vyčleníte z davu. Existujú desiatky rozličných designov, vrátane napodobenín graffiti alebo maskáčového vzoru. Môžete zvoliť športovejšie vyzerajúci model s ostrými hranami, kolonožku v metalickej farbe aj hoverboard s reproduktormi a osvetlením.

minisegway

Typy hoverboardov

Existuje niekoľko základných druhov hoverboardov. Jedny sú vhodné na cestu, iné do terénu a neradno ich zamieňať. Všetko v jednom umožnia prémiové hoverboardy, ktoré sú svojím určením a spracovaním vhodné pre skúsenejších jazdcov.

Cestné

Bývajú označované aj termínmi "klasické" alebo "štandardné". Tieto kolonožky sú vhodné primárne do mesta, na cyklotrasy alebo do interiéru. Počítajte s nižším profilom a menšími kolesami o veľkosti väčšinou 6,5“ (okolo 17 cm). Kolieska sú hladké alebo s nižším vzorom a vďaka tomu na rovnej ploche excelujú. Oproti tomu vám jazda aj v menej náročnom teréne môže robiť ťažkosti. Vďaka menším požiadavkám na pevnosť a odolnosť je ich cena nižšia.

Offroad

Terénne hoverboardy majú zvýšený podvozok a zhruba 10“ kolesá. Robustnejšia konštrukcia a profil kolies umožňujú jazdu na poľnej ceste alebo v piesku rýchlosťou až 15 km/hod. Pripravte sa však, že za tieto schopnosti zaplatíte hmotnosťou okolo 25 kg a tiež cena môže byť oproti cestným kusom vyššia.

Premium

Tieto stroje kombinujú plusy oboch vyššie spomínaných typov. K tomu pridávajú precízne spracovanie, kvalitnejšie materiály, zvýšenú stabilitu a tiež vyššiu rýchlosť a dlhší dojazd. Tieto kolonožky sú často určené pre náročnejších jazdcov, ktorí už majú nejaké skúsenosti.

Vo všetkých prípadoch sa jedná o elektrické vozidlá ovládané prenášaním váhy. Hoverboard vzhľadom pripomínajú skateboardy. Odlišujú sa však od nich pridaným elektrickým pohonom a tiež dvoma kolesami umiestnenými po stranách dosky pre jazdu telom vpred. Segwaye a gyroboardy taktiež disponujú dvoma kolesami na bokoch nášľapnej dosky a navyše majú aj kolennú opierku alebo madlo pre držanie a ovládanie.

graffiti hoverboard

Parametre hoverboardov

Maximálna váha jazdca

Pod týmto parametrom sa skrýva nosnosť hoverboardu. Spravidla sa pohybuje okolo 120 kg, ale nájdete aj kolonožky podporujúce až 130 kg. U ľahších jazdcov, či detí možno vyberať z boardov s nosnosťou 60 kg a existujú aj stroje, ktoré unesú 90 kg, či 100 kg.

Dojazd

Tento parameter vás bude zaujímať v prípade, že s hoverboardom plánujete podnikať dlhšie výlety. Obvyklá hodnota sa pohybuje najčastejšie medzi 15 až 25 km. Nájdete však aj kolonožky s dojazdom 40 km.

Maximálna rýchlosť

Na väčšine hoverboardov je najvyššia rýchlosť nastavená na 12-16 km/hod. Tie najvýkonnejšie stroje ale môžu dosiahnuť až 20 km/hod. Pre túto rýchlosť sú nevyhnutné kvalitné cesty, jazdec by mal mať prilbu a chrániče na kolená a lakte. Ak kupujete hoverboard pre dieťa, zamerajte sa na maximálnu rýchlosť 5-10 km/h.

Doba nabíjania

Doba nabíjania je v priemere 1 až 3 hodiny. Ideálne je, ak má hoverboard ukazovateľ nabitia, aby ste vždy vedeli, koľko energie mu zostáva.

Rozmery a hmotnosť

Šírka, či dĺžka nášľapnej plochy je najčastejšie v hodnotách od 55 do 70 centimetrov. Líšiť sa môže vďaka kolesám alebo v tom, ako veľké miesto budete mať pre nohy. Výška sa pohybuje okolo 20 cm v prípade cestných strojov, u offroadových modelov sa dostanete až ku 30 cm. Posledným rozmerom je hĺbka nášľapnej plochy, ktorá zodpovedá približne od 25 do 30 cm. Tento parameter naznačuje, ako sa vám vojdú na hoverboard chodidlá na dĺžku.

Najľahšie stroje vážia okolo 10 kg. Sú určené na cestu a vďaka ich nižšej váhe sa s nimi ľahšie manipuluje. Štandardom je hmotnosť okolo 15 kg, ale u terénnych modelov počítajte až s 25 kg. Hmotnosť stroja je závislá od typu hoverboardu, kvality spracovania a mohutnosti použitých materiálov.

Maximálny uhol stúpania

Ak sa budete pohybovať v exteriéri sa stúpavým a klesavým terénom, sledujte aj tento parameter. Uhol stúpania sa najčastejšie pohybuje medzi 10 až 15 stupňami. Terénne a prémiové stroje môžu vyjsť aj do prudších kopcov, ale aj 15-stupňové stúpanie je viac, než dostatočné pre väčšinu užívateľov.

hoverboard fire

Funkcie a výbava hoverboardov

  • Osvetlenie - v ponuke nájdete modely s podsvieteným podvozkom a dokonca aj s rôznymi svetelnými efektmi počas jazdy. Rovnako tak môžu mať svetlomety vpredu aj vzadu pre jazdu po zotmení.

  • Bluetooth - ideálna technológia k prepojeniu hoverboardu s vaším mobilom. So smartphonom ho tak môžete ovládať alebo si pustiť hudbu.

  • Integrované reproduktory - vďaka vstavaným reproduktorom môžete počas jazdy počúvať obľúbenú hudbu.

  • Diaľkové ovládanie - s diaľkovým ovládaním môžete napríklad rozsvietiť alebo vypnúť osvetlenie, ale najčastejšie ho budete využívať pre uzamknutie hoverboardu. Nikto s ním tak nebude môcť odísť bez vášho vedomia.

  • Ovládanie smartphonom - svetelné efekty, hudba, alarm - to všetko je možné ovládať vďaka aplikácii vo vašom smartfóne. Výrobca by mal sám ponúknuť aplikáciu pre systémy iOS alebo Android a prepojenie s hoverboard bude cez Bluetooth.

  • Alarm - pokiaľ s kolonožkou bude ktokoľvek nakladať bez vášho vedomia, alarm vás na to upozorní. Buď cez aplikáciu, alebo sa spustí klasický zvukový alarm.

  • Integrované blatníky - našťastie ich nájdete u takmer každého modelu. S nimi môžete vyjsť prakticky za každého počasia.

  • Protišmyková nášľapná plocha - dôležitá časť výbavy, obzvlášť vo vlhku. Hladká podrážka v kombinácii s hladkými nášľapnými plochami totiž nie je ideálna kombinácia a mohli by ste pokĺznuť. Protišmyk môže zabezpečovať napríklad nalepená gumová podložka, alebo jeho zdrsnenie do vzorky.

offroad lightning

Rady a zaujímavosti

Ako hoverboard funguje?

Jazda na hoverboard je jednoduchá, ale treba si to trochu ohmatať. V princípe ide o prenášanie váhy vpred, vzad a do strán. Pokiaľ s podobným vozítkom nemáte žiadne skúsenosti, na internete nájdete veľké množstvo návodov.

Bezpečnosť jazdy

Zvlášť, ak bude na hoverboarde jazdiť dieťa, určite rovno prikúpte aj prilbu a chrániče. Ochranné pomôcky potom možno odporučiť aj pre jazdu v teréne, či pre rýchlejšiu jazdu na cestnom stroji. V ideálnom prípade sa vždy vyhýbajte miestam s veľkou prevádzkou alebo koncentráciou chodcov. Pri jazde v interiéri si dajte pozor na priestory s väčším množstvom nábytku a iných prekážok.